Pro registrované účastníky a výrobce POZE: Portál CS OTE EN
Sandbox Sandbox2
13.03.2026 09:10:00

Mimořádná odstávka CS OTE 27.3.-28.3.2026

Z důvodu technologického upgrade SAP dojde k provozní odstávce systému CDS v rámci CS OTE.  

Průběh odstávky systému

Odstávka začne v pátek 27. 3. 2026 v 15:30 hodin a bude při ní odstaven systém CDS (aplikační i komunikační server pro elektřinu a plyn), v rámci portálu OTE bude odstavena sekce CDS, Reklamace v elektřině a plynu (včetně podřízených položek) a sekce Nominace v plynu. Předpokládané ukončení odstávky je plánováno na sobotu 28. 3. 2026 v cca 10:00 hodin. O ukončení odstávky a obnovení funkčnosti informačního systému operátora trhu budeme informovat prostřednictvím vývěsky. Po ukončení této odstávky bude systém plně funkční. Vzhledem k předpokládanému času obnovení systému a zpožděnému příjmu měřených dat může dne 28. 3. 2026 dojít k pozdějšímu zveřejnění výsledků odchylek za den dodávky 27. 3. 2026.

Dopady na jednotlivé subjekty v období odstávky

Dodavatel a subjekt zúčtování (platí pro komoditu elektřina i plyn)

V době odstávky nebudou v informačním systému CS OTE pro elektřinu i plyn funkční žádné dotazy na data ze systému CDS, tedy skutečná data měření, data pro fakturaci, výsledky odchylek a clearingů. Nebude možné zadávat žádosti o změnu dodavatele, vyjadřovat se k těmto žádostem, ani se dotazovat na aktuální stav těchto žádostí. Případné vyjádření k žádostem o změnu dodavatele, změnu SZ, prodloužení či zkrácení dodávky prosím zadejte do CS OTE v období před zahájením odstávky.

Obchodování na krátkodobých trzích s elektřinou a plynem a zasílání realizačních diagramů v elektřině bude fungovat bez omezení.

V plynárenství bude zastaven příjem a zpracování nominací všech typů.

Nominace přepravy, distribuce a uskladnění - platí pro komoditu plyn

Žádáme subjekty zúčtování o zaslání nominací přepravy, distribuce a uskladnění na plynárenský den sobota 28. 3. 2026 do příslušných systémů nejpozději do 14:00 hodin dne 27. 3. 2026. Renominace přepravy plynu pro plynárenské dny 27. 3. 2026 a 28. 3. 2026 bude od pátku 15:30 do doby ukončení odstávky umožněna pouze prostřednictvím systému provozovatele přepravní soustavy, renominace uskladnění pro tytéž plynárenské dny bude po dobu odstávky umožněna pouze prostřednictvím systému provozovatele příslušného zásobníku plynu.

Nominace bilaterálních kontraktů (závazky dodat a odebrat) – platí pro komoditu plyn

Žádáme subjekty zúčtování, aby v případě potřeby renominovat během odstávky bilaterální kontrakty na plynárenský den pátek 27. 3. 2026, kontaktovaly helpdesk plyn na emailové adrese plyn@ote-cr.cz do 11:00 hodin dne 28. 3. 2026.

Provozovatel distribuční soustavy (platí pro komoditu elektřina i plyn)

Do CS OTE nebude během odstávky možné zasílat skutečná data měření, data pro fakturaci distribuce (DÚF/POF) a výkazy LDS. Dále nebude možné uskutečňovat žádné dotazy na data uložená v systému CDS.

Žádáme provozovatele distribučních soustav, kteří mají povinnost zaslat do CS OTE skutečná data OPM s měřením typu A za pátek 27. 3. 2026 do soboty 28. 3. 2026 do 11:00 v elektřině, resp. do 12:00 v plynu, aby tato měřená data zaslali v sobotu 28. 3. 2026 až po ukončení odstávky a obnovení funkčnosti systému CS OTE a ověřili si následně jejich korektní předání do systému CS OTE (v případě potřeby je možné si korektní předání dat z měření ověřit i emailovým dotazem na: elektro@ote-cr.cz nebo plyn@ote-cr.cz)