Pro registrované účastníky a výrobce POZE: Portál CS OTE EN
Sandbox 15min sandbox

Často kladené otázky

Odpovědi na dotazy týkající se zastropování cen a podávání žádostí o kompenzace cen na dodávku prostřednictvím CS OTE

Aktualizováno ke dni 21.4.2023

Obecné dotazy

  1. V případě, že mi v žádosti o kompenzaci podávané prostřednictvím portálu OTE vyšla jako požadovaná „Částka kompenzace“ záporná hodnota (viz řádek 217) a to z důvodu nadměrné mimořádné zálohy, jakým způsobem máme postupovat? 
  2. Jako dodavatel jsem požádal o mimořádnou zálohu za příslušný měsíc, obdržel jsem částku jako mimořádnou zálohu pro tento měsíc, ale nepodal jsem žádost o kompenzaci cen na dodávku za tento měsíc v systému operátora trhu do 24. 4. 2023. Mám povinnost částku obdrženou v rámci mimořádné zálohy vrátit?
  3. Odeslal jsem žádost za leden, za měsíc únor nepožaduji finanční vypořádání a za měsíc březen chci znovu požádat o kompenzaci, jak mám v tomto případě postupovat?  Musím v rámci formuláře za únor nahrát ZIP soubor?
  4. Energetický regulační úřad sdělil pochybnosti o správnosti výpočtu měsíční kompenzace v mé žádosti za měsíce leden 2023, únor 2023, případně březen 2023. Mám vyplnit v řádku „Částka nové žádosti (opravená částka z řádku 217) – podklady k nové žádosti viz. příloha“ formuláře pro podání nové žádosti hodnotu sníženou nebo nesníženou o obdrženou mimořádnou zálohu?
  5. Jakým způsobem bychom měli zohledňovat žádost za předchozí kalendářní měsíc v řádku 215 „Kumulovaná měsíční kompenzace za předcházející měsíc, pokud byla záporná (nezahrnuje případnou vrácenou část mimořádné zálohy) / Min(0; řádek [(217)+(214)] za předcházející měsíc)“?
  6. Jaký je postup při vypořádání mimořádné zálohy na kompenzaci
  7. Jaký je postup při podávání žádosti v případě, pokud obchodník s elektřinou nebo plynem nepodá žádost o úhradu měsíční kompenzace za jeden nebo více po sobě následujících kalendářních měsíců předcházejících kalendářnímu měsíci, ze který žádá o kompenzaci?
  8. Mají být v žádosti o kompenzace za dodavatele zahrnována i dopočtová OPM na ztráty (druh OPM 0005/1005) v případě, že u nich nebylo žádáno o kompenzaci na ztráty?
  9. Formuláře .csv mají energii uváděnu v MWh na 3 desetinná místa, interaktivní formulář dle přílohy č. 7 na 1 desetinné místo. Údaje v .csv souboru pak neodpovídají údajům na interaktivním formuláři v CS OTE. Jakým způsobem se mají hodnoty v rámci interaktivního formuláře zaokrouhlit?
  10. Dle materiálu Metodika zpracování podkladů pro žádost o kompenzaci (podkladový dokument od ERÚ prezentovaný na webináři dne 5.4.2023) ke stažení na stránkách OTE se .csv soubory přikládají vždy, pokud je v interaktivním formuláři dle přílohy č. 7 v části pro daný typ smlouvy nenulová hodnota v řádcích měsíční kompenzace/dodávka (cena stanovená a vyšší/počet odběrných míst (cena stanovená a vyšší). Je nutné v interaktivním formuláři v CS OTE podle přílohy č. 7 nařízení č. 5/2023 Sb. doplňovat údaje dodávka (cena nižší než stanovená cena)/počet odběrných míst (cena nižší než stanovená cena) pro všechny kategorie smluv, tedy jak u typů smluv, kde je žádáno o kompenzaci tak u typů smluv, kde o kompenzaci žádáno není?
  11. Jak uvádět OPM nad a pod cenou stanovenou? Pokud je část spotřeby stejného OPM pod stanovenou cenou a část nad stanovenou cenou, lze zadat stejné OPM do řádků pro „nad cenu stanovenou“ i „pod cenu stanovenou“?
  12. Nelze uploadovat přílohu k žádosti o kompenzace na ztráty / za dodavatele, hláška „InputFile upload failed. Objekt neumožňuje použití vlastnosti či metody arrayBuffer“:

 

Obecné informace

Na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu lze nalézt další informace:

 

1)    V případě, že mi v žádosti o kompenzaci podávané prostřednictvím portálu OTE vyšla jako požadovaná „Částka kompenzace“ záporná hodnota (viz řádek 217) a to z důvodu nadměrné mimořádné zálohy, jakým způsobem máme postupovat?

V případě, že požadovaná „Částka kompenzace“ vyjde jako záporná hodnota, a to z důvodu, že dodavatel obdržel za daný měsíc mimořádnou zálohu, která je vyšší než požadovaná měsíční kompenzace (např. ve výši 800 000 Kč, ale v rámci mimořádné zálohy tento dodavatel již v minulosti obdržel 1 000 000 Kč, tzn. požadovaná částka vychází jako „-200 000 Kč“), musí dodavatel postupovat dle Nařízení vlády č. 5/2023 Sb. v aktuálním znění, viz § 9, odst. 2:

(2) Pokud měsíční kompenzace za leden, únor nebo březen 2023 podle § 7 odst. 6 nabude záporné hodnoty, provede obchodník s elektřinou nebo plynem vypořádání mimořádné zálohy tak, že operátorovi trhu uhradí absolutní hodnotu měsíční kompenzace, nejvýše však ve výši mimořádné měsíční zálohy, a to do 28. dubna 2023.

 

To znamená, že dodavatel musí v tomto případě vrátit příslušnou rozdílovou částku (v uvedeném příkladu 200 000 Kč) na bankovní účet operátora trhu č. 123-7775780227/0100, ze kterého obdržel mimořádnou zálohu, a to jednotlivě za každý měsíc. Tuto úhradu musí dodavatel učinit do 28. 4. 2023 (viz ustanovení § 9, odst. 2 nařízení vlády č. 5/2023 Sb.) s použitím variabilního symbolu platby příslušné mimořádné zálohy (původní číslo zúčtovacího dokladu na příslušnou mimořádnou zálohu).

Zúčtovací doklad bude ze strany operátora trhu vystaven za každý měsíc jednotlivě až po dokončení ověřování údajů žádosti Energetickým regulačním úřadem.

 

 

2)    Jako dodavatel jsem požádal o mimořádnou zálohu za příslušný měsíc, obdržel jsem částku jako mimořádnou zálohu pro tento měsíc, ale nepodal jsem žádost o kompenzaci cen na dodávku za tento měsíc v systému operátora trhu do 24. 4. 2023. Mám povinnost částku obdrženou v rámci mimořádné zálohy vrátit?

Ano, v tomto případě je dodavatel povinen vrátit poskytnutou mimořádnou zálohu za příslušný měsíc operátorovi trhu, a to do 28. dubna 2023 na bankovní účet operátora trhu č. 123-7775780227/0100, ze kterého obdržel mimořádnou zálohu.

Viz ustanovení § 9, odst. 2 nařízení vlády č. 5/2023 Sb.:

„Pokud obchodník s elektřinou nebo plynem nepodá žádost o úhradu měsíční kompenzace za leden, únor nebo březen 2023, ale byla mu poskytnuta mimořádná záloha na měsíční kompenzaci za příslušný měsíc, provede obchodník s elektřinou nebo plynem vypořádání mimořádné zálohy tak, že vrátí poskytnutou mimořádnou zálohu za příslušný měsíc operátorovi trhu, a to do 28. dubna 2023.“.

 

Operátor trhu vystaví zúčtovací doklad v co nejkratší době po uplynutí dne 24. 4. 2023.

 

3)    Odeslal jsem žádost za leden, za měsíc únor nepožaduji finanční vypořádání a za měsíc březen chci znovu požádat o kompenzaci, jak mám v tomto případě postupovat?  Musím v rámci formuláře za únor nahrát ZIP soubor?

Pokud obchodník s elektřinou nebo plynem nepodá žádost o úhradu měsíční kompenzace za jeden nebo více po sobě následujících kalendářních měsíců předcházejících kalendářnímu měsíci, za který obchodník s elektřinou nebo plynem podává žádost o úhradu měsíční kompenzace, musí poskytnout údaje podle § 10, odst. 7 nařízení vlády č. 5/2023 Sb. za předcházející měsíce jednotlivě (tj. za každý měsíc zvlášť) i v případě, že za tyto předcházející měsíce kompenzaci nežádá, a to vyplněním příslušného formuláře v systému Operátora trhu dle specifikace zveřejněné Operátorem trhu. Uvedení přílohy je povinné pro každou žádost, tj. i pro formulář za měsíc, ve kterém účastník trhu nepožaduje finanční vypořádání. V takovém případě účastník trhu nahraje vyplněný .ZIP soubor obsahující csv soubory pro každý dílčí typ smlouvy uvedený ve formuláři.

 

4)    Energetický regulační úřad sdělil pochybnosti o správnosti výpočtu měsíční kompenzace v mé žádosti za měsíce leden 2023, únor 2023, případně březen 2023. Mám vyplnit v řádku „Částka nové žádosti (opravená částka z řádku 217) – podklady k nové žádosti viz. příloha“ formuláře pro podání nové žádosti hodnotu sníženou nebo nesníženou o obdrženou mimořádnou zálohu?

V případě, že je po sdělení pochybností o správnosti výpočtu měsíční kompenzace podaná nová žádost v systému Operátora trhu do 22. 5. 2023 včetně, pak je potřeba v tomto řádku mimořádnou zálohu zohlednit a vyplnit tak hodnotu sníženou o mimořádnou zálohu. Pokud je ale nová žádost podaná až po dni 22. 5. 2023, je nutno do 22. 5. 2023 mimořádnou zálohu vrátit a při podání nové žádosti již mimořádnou zálohu nebrat v potaz, tedy vyplnit příslušný řádek nesnížený o mimořádnou zálohu, protože ta bude vypořádána samostatně. Podobně je potřeba postupovat v samotné příloze nové žádosti, kde je potřeba při vyplnění řádku s mimořádnou zálohou a řádku s výslednou hodnotou měsíční kompenzace vzít v úvahu, zda je nová žádost podaná v systému Operátora trhu před a nebo po zmíněném termínu.

 

5)    Jakým způsobem bychom měli zohledňovat žádost za předchozí kalendářní měsíc v řádku 215 „Kumulovaná měsíční kompenzace za předcházející měsíc, pokud byla záporná (nezahrnuje případnou vrácenou část mimořádné zálohy) / Min(0; řádek [(217)+(214)] za předcházející měsíc)“?

Řádek 215 se vyplní jako součet řádků 214 a 217 žádosti za předcházející měsíc, pokud takový součet vychází záporně.

Pokud součet řádků 214 a 217 za předcházející měsíc vyjde kladně, tak je řádek 215 nulový. Tzn. řádek 215 by neměl zohledňovat mimořádnou zálohu za předchozí měsíc, ale měl by být vyplněn pouze ve chvíli, kdy výsledná kompenzace za předcházející měsíc bez zohlednění mimořádné zálohy vyšla záporně.

6)    Jaký je postup při vypořádání mimořádné zálohy na kompenzaci?  

Mimořádná záloha, pokud bylo o ní dodavatelem elektřiny nebo plynu zažádáno, by měla být vypořádána v rámci žádosti o měsíční kompenzaci za příslušný měsíc (leden, únor nebo březen 2023). V případě, že měsíční kompenzace za leden, únor nebo březen 2023 podle § 7 odst. 6 nařízení vlády č. 5/2023 Sb. nabude záporné hodnoty, tedy mimořádná záloha převyšuje hodnotu měsíční kompenzace, o kterou by obchodník s elektřinou nebo plynem žádal, pokud by mu mimořádná záloha pro příslušný měsíc nebyla poskytnuta, obchodník s elektřinou nebo plynem vrátí absolutní hodnotu měsíční kompenzace za příslušný měsíc, nejvýše však ve výši mimořádné měsíční zálohy za příslušný měsíc, a to do 28. dubna 2023.  

Pokud dodavatel elektřiny nebo plynu nepodá do 24. dubna 2023 žádost o úhradu měsíční kompenzace za leden, únor nebo březen 2023, ale byla mu poskytnuta mimořádná záloha na měsíční kompenzaci za příslušný měsíc, obchodník s elektřinou nebo plynem je povinen vypořádání mimořádné zálohy provést tak, že vrátí poskytnutou mimořádnou zálohu za příslušný měsíc operátorovi trhu, a to do 28. dubna 2023.

V případě, že ERÚ sdělí pochybnosti o správnosti výpočtu a měsíční kompenzace za leden, únor nebo březen 2023 podle § 7 odst. 6 nařízení vlády č. 5/2023 Sb. nabude záporné hodnoty, tedy mimořádná záloha převyšuje hodnotu měsíční kompenzace, o kterou by obchodník s elektřinou nebo plynem žádal, pokud by mu mimořádná záloha pro příslušný měsíc nebyla poskytnuta, dodavatel elektřiny nebo plynu vrátí zbývající část absolutní hodnoty měsíční kompenzace za příslušný měsíc, nejvýše však ve výši mimořádné měsíční zálohy za příslušný měsíc, a to do 5 pracovních dnů od uplynutí lhůty pro ověření údajů z žádosti o úhradu měsíční kompenzace. Nepodá-li dodavatel elektřiny nebo plynu novou žádost do 22. května 2023, dodavatel elektřiny nebo plynu vrátí zbývající část absolutní hodnoty měsíční kompenzace za příslušný měsíc, nejvýše však ve výši mimořádné měsíční zálohy za příslušný měsíc do 22. května 2023.

V případě, že ERÚ zakáže poskytnutí úhrady měsíční kompenzace zčásti nebo zcela, vrátí dodavatel elektřiny nebo plynu poskytnutou mimořádnou zálohu za příslušný měsíc operátorovi trhu nebo její zbývající část mimořádné zálohy do 5 pracovních dnů od doručení rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.

Vrácení provede dodavatel elektřiny nebo plynu na bankovní účet OTE, a.s., ze kterého mimořádnou zálohu obdržel, tj. na účet č. 123-7775780227/0100.

 

7)    Jaký je postup při podávání žádosti v případě, pokud obchodník s elektřinou nebo plynem nepodá žádost o úhradu měsíční kompenzace za jeden nebo více po sobě následujících kalendářních měsíců předcházejících kalendářnímu měsíci, ze který žádá o kompenzaci?

Pokud obchodník s elektřinou nebo plynem nepodá žádost o úhradu měsíční

kompenzace za jeden nebo více po sobě následujících kalendářních měsíců předcházejících kalendářnímu měsíci, za který obchodník s elektřinou nebo plynem podává žádost o úhradu měsíční kompenzace, musí poskytnout údaje podle § 10, odst. 7 nařízení vlády č. 5/2023 Sb. za předcházející měsíce jednotlivě za každý měsíc zvlášť i v případě, že za tyto předcházející měsíce kompenzaci nežádá, a to vyplněním příslušného formuláře v systému Operátora trhu dle specifikace zveřejněné Operátorem trhu.

 

8)    Mají být v žádosti o kompenzace za dodavatele zahrnována i dopočtová OPM na ztráty (druh OPM 0005/1005) v případě, že u nich nebylo žádáno o kompenzaci na ztráty?

Nemají, dopočtová OPM na ztráty (druh OPM 0005/1005) by se v žádostech o kompenzaci na dodávku elektřiny/plynu neměla vyskytovat. Objemy elektřiny/plynu na ztráty jsou řešeny v samostatných formulářích v CS OTE (Kompenzace za ztráty v síti jednotlivě/hromadně).

 

9)    Formuláře .csv mají energii uváděnu v MWh na 3 desetinná místa, interaktivní formulář dle přílohy č. 7 na 1 desetinné místo. Údaje v .csv souboru pak neodpovídají údajům na interaktivním formuláři v CS OTE. Jakým způsobem se mají hodnoty v rámci interaktivního formuláře zaokrouhlit?

Zaokrouhlení hodnot v MWh na 1 des. místo se v interaktivním formuláři v CS OTE podle Přílohy č. 7 nařízení vlády č. 5/2023 Sb., provádí matematicky. Např. hodnota 10,44 MWh se zaokrouhlí na 10,4 MWh, hodnota 10,45 MWh se zaokrouhlí na hodnotu 10,5 MWh.

 

10)    Dle materiálu Metodika zpracování podkladů pro žádost o kompenzaci (podkladový dokument od ERÚ prezentovaný na webináři dne 5.4.2023) ke stažení na stránkách OTE se .csv soubory přikládají vždy, pokud je v interaktivním formuláři dle přílohy č. 7 v části pro daný typ smlouvy nenulová hodnota v řádcích měsíční kompenzace/dodávka (cena stanovená a vyšší/počet odběrných míst (cena stanovená a vyšší). Je nutné v interaktivním formuláři v CS OTE podle přílohy č. 7 nařízení č. 5/2023 Sb. doplňovat údaje dodávka (cena nižší než stanovená cena)/počet odběrných míst (cena nižší než stanovená cena) pro všechny kategorie smluv, tedy jak u typů smluv, kde je žádáno o kompenzaci tak u typů smluv, kde o kompenzaci žádáno není?

Údaje dle přílohy č. 7 je nutné v interaktivním formuláři v CS OTE vyplňovat i u typů smluv, kde není žádáno o kompenzaci, a to v rozsahu počet odběrných míst (cena je nižší než stanovená) a dodávka (cena je nižší než stanovená) elektřiny/plynu pro OPM, pro která dodavatel nežádá kompenzaci. Nicméně, pro tyto typy smluv není potřeba vyplňovat příslušné .csv.

Interaktivní formulář by tak obecně měl obsahovat počty a dodávku za všechna odběrná místa dodavatele k prvnímu dni měsíce.

11)    Jak uvádět OPM nad a pod cenou stanovenou? Pokud je část spotřeby stejného OPM pod stanovenou cenou a část nad stanovenou cenou, lze zadat stejné OPM do řádků pro „nad cenu stanovenou“ i „pod cenu stanovenou“?  

Celkový počet OPM v žádosti za příslušný měsíc by měl odpovídat stavu OPM v CS OTE k 1. dni kalendářního měsíce, za který je požadována kompenzace. Pokud dojde např. z důvodu změny ceníku v průběhu měsíce, za který je podávána žádost o kompenzaci za dodavatele, k situaci, že u konkrétního OPM je v daném měsíci dodávka realizovaná částečně za cenu „vyšší než je stanovená“ a částečně za cenu „nižší než stanovená cena“, je nutné postupovat následovně: 

  • v části „cena stanovená a vyšší“ uvést výši měsíční kompenzace, dodávku a počet takto dotčených OPM 
  •  v části „cena nižší než stanovená“ uvést pouze dodávku. 

 V části cena „nižší než stanovená“ nelze uvádět počty OPM, protože by pak v žádosti byly tyto údaje o počtu OPM uvedeny duplicitně (v části cena „stanovená a vyšší“ a „nižší než stanovená“). V případě nesouladu celkového počtu OPM vykazovaných v žádosti s množstvím OPM registrovaných pro daného dodavatele k 1. kalendářnímu dni v měsíci hrozí, že žádost o kompenzaci bude Energetickým regulačním úřadem vrácena k odstranění pochybností, případně zamítnuta. 

12)       Nelze uploadovat přílohu k žádosti o kompenzace na ztráty / za dodavatele, hláška „InputFile upload failed. Objekt neumožňuje použití vlastnosti či metody arrayBuffer“: 

Chybová hláška.png

Problémy s uploadem souboru se vyskytují u prohlížeče Edge v případě, že je nastavena zpětná kompatibilita s prohlížečem Internet Explorer. V příkazovém řádku se vedle obrázku se „zámkem“ objevuje ikona Internetu Explorer.

Picture1.png

V takovém případě je nutné upravit nastavení v internetovém prohlížeči Edge → (v pravé horní části tři tečky) → sekce Nastavení (ikona ozubeného kolečka) → poté vlevo cca uprostřed Výchozí prohlížeč nastavit „Výchozí“ nebo „Nepovolit“: 

Kompatibilita.png

V některých obchodních skupinách je nastavení prohlížečů defaultní a nelze změnit uživatelem stanice/počítače. V takovém případě je nutné využít jiný prohlížeč nebo požádat o nastavení prohlížeče Edge pracovníka IT s příslušným oprávněním. V příkazovém řádku vedle obrázku se „zámkem“ nesmí být ikona Internet Explorer: 

Picture3.png

Na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu lze nalézt další informace:  

 

zpět na přehled otázek k Obecným dotazům