Pro registrované účastníky a výrobce POZE: Portál CS OTE Sandbox EN
14.10.2014 08:11:39

Informace k termínu zahájení činnosti čtyř propojených denních trhů 4M MC

Na základě průběžných výsledků testování řídící výbor potvrdil připravenost všech členů projektu zahájit provoz propojených trhů České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska, jakmile budou úspěšně dokončeny všechny zbývající testy. Řídící výbor zároveň děkuje všem účastníkům trhu za cennou zpětnou vazbu v rámci jejich účasti na národních workshopech pořádaných v září ve všech čtyřech státech, které se projektu účastní.

Na původně ohlášený termín spuštění projektu připadá francouzský státní svátek. Z tohoto důvodu bohužel nelze zajistit plnou dostupnost podpůrného týmu EPEX SPOT (francouzská servisní organizace pro operátory trhu OKTE, HUPX a OPCOM) a tedy ani nezbytnou podporu pro spuštění projektu 4M MC. Řídící výbor z tohoto důvodu rozhodl, že cílové datum spuštění projektu 4M MC bude posunuto z 11. listopadu na 19. listopadu 2014, tak aby bylo zajištěno spolehlivé zahájení projektu 4M MC.

Projekt doposud absolvoval intenzivní interní testování bez zásadních problémů. V současnosti jsou do testování zapojováni také účastníci trhu OTE, OKTE, HUPX a OPCOM. Testy jsou organizovány každý všední den mezi 13. a 24. říjnem a účastníci si mají možnost vyzkoušet všechny důležité fáze propojeného česko-slovensko-maďarsko-rumunského denního trhu s elektřinou. Zároveň mohou otestovat záložní řešení - stínové aukce s příslušným provozovatelem přenosové soustavy.

Propojení trhů je podmíněno úspěšným dokončením testovacího provozu, uzavřením příslušných smluvních ujednání a finálním schválením národními regulačními úřady.

Tisková zpráva.pdf (230 KB)