Pro registrované účastníky a výrobce POZE: Portál CS OTE Sandbox EN
19.11.2014 15:14:52

Úspěšné spuštění projektu 4M MC využívající řešení PCR

19. listopad – Amsterdam/ Brusel/ Londýn/ Madrid/ Oslo/ Paris/ Praha/ Řím.

Ve vytváření jednotného vnitřního trhu s elektrickou energií bylo dosaženo dalšího milníku. 4M Coupling (4M MC), propojující trhy OTE v České republice, HUPX v Maďarsku, OPCOM v Rumunsku a OKTE na Slovensku, byl dnes úspěšně spuštěn. Projekt 4M MC, který rozšiřuje stávající propojenou oblast o Rumunsko, nahrazuje trilaterální coupling a představuje další krok k vytvoření jednotného evropského denního trhu s elektřinou.

Projekt 4M MC využívá řešení PCR, set harmonizovaných postupů, které jsou v souladu s dalšími evropskými regiony, již pracující v propojeném módu. Řešení PCR slouží k propojování energetických trhů napříč Evropou a tvoří základ pro budoucí integraci v rámci CEE regionu a zbytku Evropy.

Řešení PCR je vyvíjeno evropskými energetickými burzami a poskytuje jednotný algoritmus a harmonizované provozní postupy pro efektivní výpočet ceny i využití přeshraničních přenosových kapacit, které jsou počítány a nabídnuty trhu koordinovaně provozovateli přenosových soustav. Ceny a čisté toky elektrické energie jsou určeny jednotným algoritmem „Euphemia“ na základě zaslaných nabídek a dostupné přenosové kapacity. Díky decentralizovanému provozu zaručuje PMB vysokou úroveň bezpečnosti.

Iniciativa PCR je významným projektem zapojených energetických burz (APX/ Belpex, EPEX SPOT, GME, Nord Pool Spot, OMIE a OTE). Od jeho zahájení v roce 2009, se na projektu podílí více než 200 lidí ze zúčastněných energetických burz napříč Evropou.
 

Tisková zpráva [pouze v anglickém jazyce].pdf (475 KB)